• ساعت : ۱۴:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ 
  • تعداد بازدید : 377
به همت محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی؛
برای نخستین بار دركشور؛ ایجاد زنجیره تولید نهال گردوی پیوندی در تویسركان

به همت محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی؛
برای نخستین بار درکشور؛ ایجاد زنجیره تولید نهال گردوی پیوندی در تویسرکان 

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی در دیدار  وزیر جهاد کشاورزی با کشاورزان شهرستان تویسرکان از ایجاد زنجیره تولید نهال گردوی پیوندی برای نخستین بار درکشور به همت محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر طاهری، با اعلام اینکه فرآیند احداث زنجیره، نحوه‌ی مشاوره‌های فنی و علمی ارائه‌شده در خصوص ارقام ایرانی گردوی پیوندی بین این زنجیره با موسسه تحقیقات علوم باغبانی و پژوهشکده میوه‌های معتدله و سردسیری است، گفت: ویژگی‌های شاخص این ارقام از جمله تحمل یخبندان‌های دیررس بهاره، عملکرد بالاتر نسبت به ارقام خارجی و زودرسی و پاکوتاهی  به ‌تازگی معرفی‌شده‌اند . 
وی با اشاره به اینکه  این طرح بزرگترین زنجیره تولید پیوندک و نهال گردو پیوندی گواهی شده خاورمیانه است، گفت: شهرستان تویسرکان از سال ۹۷ با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی به عنوان شهرستان آزمونه اصلاح باغ های گردو و سرشاخه‌کاری و پیوند این درختان در کشور برگزیده شده و بر این اساس مقرر شد تا سه هزار هکتار از مجموع پنج هزار و ۵۰۰ هکتار باغ های گردوی شهرستان تویسرکان در بازه زمانی پنج ساله اصلاح شود.
طاهری افزود: ارزش کل تولیدات سالانه بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال است و در این طرح سالانه ۲۵ نفر به طور دائم و ۶۰۰ نفرروز نیز اشتغال فصلی ایجاد شده است.
رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی ادامه داد: تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان در ۹۰ کیلومتری دامنه جنوبی کوه الوند است که با برخورداری از بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار باغ های گردو و تولید این محصول با مرغوبیتی در مقیاس بین المللی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.

32323.jpg

untitled - copy.jpg

6.1.4.0
V6.1.4.0