چهارشنبه, 17 آذر 1400
 
 • ساعت : ۱۹:۳۱:۷
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ 
 • تعداد بازدید : 776
 • کد خبر : ۱۵۳۵۱۰
با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان :
در مراسم بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته كتاب وزارت جهادكشاورزی از برترین های سومین دوره هفته ملی كتاب كشاورزی و منابع طبیعی تجلیل شد.

با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان :

در مراسم بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته كتاب وزارت جهادكشاورزی از برترین های سومین دوره هفته ملی كتاب كشاورزی و منابع طبیعی تجلیل شد.

 

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب وزارت جهادکشاورزی با شعار "کتاب، دانایی و توانایی کشاورزی" با حضور دکتر سیدمجتبی خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام سعیدیان نماینده ولی فقیه در سازمان، دکتر یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و مدیران کل دفاتر ستادی سازمان، محققان و کتابداران موسسه ها و مراکز تحقیقاتی تابعه سازمان چهارشنبه 26آبان سال جاری، بصورت حضوری و وبینار در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد. معرفی آثار برگزیده سومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی در حوزه تالیف کتاب، نشر مجلات علمی پژوهشی و آثار ترویجی از دیگر بخش های این مراسم بود.

حجت الاسلام سعیدیان نماینده ولی فقیه در سازمان ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی و برشمردن اهمیت جایگاه والای مطالعه و طلب علم در سخنان و سیره انبیاء و ائمه اطهار، مطالعه را خوراک روح و فکر انسان خواند و از کتاب بعنوان سفره ای که غذاهای گوناگون را در اختیار خوانندگان می گذارد نام برد.

وی با اذعان بر این موضوع که کتاب درمان روح و مطالعه هم غذای فکر و جان است بر دقت در گزینش کتاب و نسخه گرفتن از پزشکان اندیشه تاکید کرد و افزود: عوارض مطالعات نادرست و کتابخوانی غلط، یا خواندن کتاب های مضر و بیهوده و فرصت کش، بیش از غذای مسموم بوده و بیشتر لغزشها، معلول کم اطلاعی یا خواندن آثار سست و ضعیف یا انحرافی است.

حجت الاسلام سعیدیان آرامش و آسایش روحی و روانی انسانها را در گرو دستیابی به یافته های جدید از طریق کتاب و کتابخوانی دانست و اظهار داشت: اهمیت به مطالعه و کتاب از سفارشات مهم دین مبین اسلام است که جامعه در پرتو آن به رشد و تعالی می رسد.

نماینده ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی قرآن را کتاب سعادت دنیا و آخرت بشر و هدایت خواند و با بیان اثرات هدایت قرآنی در زندگی جامعه و امت اسلامی، بر انس گرفتن با قرآن در زندگی تاکید نمود

وی واژه انس را خو گرفتن، آرام یافتن و همدم بودن خواند و آن را ارتباطی مستحکم فراتر از یک رابطه معمولی که موجب تأثیرپذیری و تأثیرگذاری می گردد دانست و با اذعان بر اینکه انس با قرآن، به معنای آموختن، استمرار بر قرائت، فهم و تدبر در آیات و عمل به قرآن است اظهار داشت: کمال انس با قرآن زمانی حاصل می شود که موجب تغییر رفتار شود، بدان صورت که شخص و به دنبال آن جامعه، به آرامشی معنوی دست یابند و از دغدغه هایی که گریبان گیر افراد یا جامعه غیردینی است برهند.

دکتر یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و قدردانی از برگزارکنندگان بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته كتاب وزارت جهادكشاورزی و سومین دوره هفته ملی كتاب كشاورزی و منابع طبیعی، به اهمیت و جایگاه کتاب نزد دین اسلام، سیره نبوی(ص) و ائمه معصومین(ع) اشاره کرد و گفت: اسلام برای علم و کتاب ارزش بسیار والایی قائل می باشد و کتاب خوب، یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است

وی با اذعان بر اینکه کتاب یکی از ارزشمندترین فرآورده‌های بشری و گنجینه‌ی بزرگ‌ترین ثروت‌های بشر یعنی دانش و تحقیق است بر اهل مطالعه، علم و دانش آحاد جامعه و عامل بودن فردی به آن تاکید نمود و اظهار داشت: اگر پدر و مادری کتابخوان باشند فرزند آنان به‌صورت ناخودآگاه به سمت کتاب و کتابخوانی گرایش می یابند و کتاب به بخشی از زندگی آنها تبدیل و در درونشان نهادینه می شود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش مهارت های خواندن و ایجاد بستر مناسب جهت ترویج و گسترش فرهنگ کتاب خوانی را وظیفه و رسالت اصلی متولیان حوزه فرهنگ و آموزش و بطور کلی نخبه گان، جامعه و کسانی که آرمان بهتر زندگی کردن را در سر می پرورانند دانست. و تاکید نمود: هیچ ملتی از اینکه فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه و فهم و درک معارف بیشتر را در خود نهادینه و گسترش دهند دچار ضرر و زیان نگردیده اند و هیچ ملتی پیشرفت نکرده مگر اینکه عموم مردمانش کتابخوان شده اند.

دکتر یاسر احمدوند با اشاره به آمار 16دقیقه ای در روز کتابخوانی مردم ایران، خواستار توسعه علم عامه فهم که همانا تبدیل زبان علمی به زبان ساده برای مخاطبان و تولید محتوا با شناخت و ارزیابی منطق مدیریتی حاکم بر آن در مجله های علمی عمومی برای گسترش دستیابی مردم به یافته های علمی شد و از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مشارکت در این راستا خبر داد.

دکتر سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ضمن گرامیداشت هفته کتاب از برگزارکنندکان و مشارکت کنندگان این مراسم قدردانی کرد و ابراز امیدواری نمود این رویداد منشاء خیر و برکت در حوزه کتاب و کتابخوانی به خصوص در بخش کشاورزی باشد.

دکتر خیام نکویی با تاکید بر توجهات و توصیه های مقام معظم رهبري(مدظله) به کتاب و رساندن جامعه به نقطه مطلوب کتابخوانی در مناســبت هاي مختلف، یكی از شاخصه های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر كشوری در عصر حاضر را میزان مطالعه و كتاب خوانی مردم آن جامعه دانست و اظهار داشت: کتابخوانی می بایست به‌عنوان یک سنت رایج درآید، به‌طوری که همة قشرها در کشور کتابخوان شوند و کتابخوانی مخصوص عده‌ای از افراد جامعة ما نباشد.

معاون وزیر جهادکشاورزی با اذعان بر این موضوع که اندیشیدن از دریافت، پردازش و تحلیل اطلاعات دانایی و توانایی خلق می شود و  آنچه بشر در توسعه فناوری و علوم مختلف به دست آورده است همگی بر مبنای این اصل است. گفت: کتاب را می توان نردبان اندیشه و ارتقای توانمندی های بشر دانست که رشد و ارتقای فردی و اجتماعی مبتنی بر چگونگی کمی و کیفی کتاب های منتشر  شده  است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه سخنان کتاب و کتابخوانی را از جمله مهمترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ خواند و افزود: ایشان تاکید بسیار زیادی بر انس با کتاب در میان همه اقشار بخصوص جوانان داشته و دارند و همواره با بیان راهکارهایی، ایجاد فضای کتابخوانی در جامعه را نیز فریضه ای  قلمداد می کنند که باعث طراوت فکری و روحی انسان ها می شود.

دکتر خیام نکویی به تحقق مرجعیت علمی کشور در بیان مقام معظم رهبری اشاره کرد و بر تحقق مرجعیت علمی کشور بعنوان یک ضرورت تاکید کرد و ادامه داد: با ابلاغ و تبیین این ضرورت از سوی مقام معظم رهبری می بایست یک شتاب حرکتی چشمگیر در این حوزه ایجاد گردد.

معاون وزیر جهادکشاورزی لازمه مرجعیت علمی کشور را دستیابی به علم و فنآوری دانست و یکی از عناصر دستیابی به این علم و فنآوری را کتاب خواند و با اشاره به اینکه رهبر انقلاب اسلامی، کم‌توجهی به «کتاب و کتابخوانی» را یکی از موانع مهم رسیدن جامعه‌ی ایرانی به جایگاه مطلوب خود می‌دانند افزود: کشور در صورتی به اقتدار ملی فراگیر خواهد رسید که به مرجعیت علمی دست یابد.

دکتر خیام نکویی به بررسی نظام مند بیانات مقام معظم رهبری و نظرات ایشان در خصوص مرجعیت علمی و راهبردها و دیگر شرایط تحقق آن برای اجرای دقیق و صحیح فرآیند آن اذعان نمود و گفت: در اینصورت است که در پایان پیشرفت همه جانبه کشور، ثروت آفرینی و رشد اقتصادی، اقتدار ملی، عزت ملی و تشکیل تمدن اسلامی از جمله پیامدها و نتایج تحقق مرجعیت علمی برای نظام جمهوری اسلامی می باشد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حرکت در مسیر الگوی نظام مند فرآیند مرجعیت علمی مبتنی بر منظومه فکری مقام معظم رهبری را لازمه دستیابی به استقلال علمی و مرجعیت علمی کشور خواند و بر هم افزایی، وحدت و هم گرایی در فعالیت‌های علمی کشور تاکید کرد و افزود: حرکت مطلوب علمی نه تنها در جهت دستیابی به جایگاه های ملی و منطقه ای است بلکه می بایست در جهت رفع چالش ها و معضلات کشور نیز باشد.

وی برگزاری بیست و نهمین دوره هفته كتاب در سطح وزارت جهادكشاورزی و سومین دوره هفته ملی كتاب كشاورزی و منابع طبیعی در سطح ملی را قابل توجه و تقدیر خواند و ابراز امیدواری کرد که بتوان در دوره های بعدی این رویداد شاهد اثربخشی مطلوب و حضور بیشتر مخاطبان باشیم.

دکتر حسین فرازمند دبیر ستاد برگزاری هفته ملی کتاب کشاورزی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی سازمان با ارائه گزارشی از اقدام های ستاد هفته ملی کتاب کشاورزی در سال 1400 بیان داشت: سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، به عنوان نماینده وزارت جهادکشاورزی که طی سال های متوالی مسئول برگزاری مراسم هفته کتاب بوده است، امسال نیز بیست و نهمین دوره هفته كتاب وزارت جهادكشاورزی و سومین دوره هفته ملی كتاب كشاورزی و منابع طبیعی را با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل ستاد سازمان برگزار می نماید.

دکتر فرازمند با اشاره به فعالیت های ستاد هفته کتاب سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در سال جاری بیان داشت: این ستاد از 29 خرداد ماه سال جاری برای پیگیری امور مربوطه به برگزاری این مراسم تشکیل جلسه داد و با راه اندازی سایت سومین دوره هفته کتاب کشاورزی و منابع طبیعی، اطلاع رسانی به متقاضیان شرکت در این جشنواره آغاز گردید.

دکتر حسین فرازمند از ثبت تعداد 79 عنوان کتاب، 36 نشریه ترویجی، 18 دستنامه و 4 عنوان نرم‌افزار کاربردی(چاپی و الکترونیکی) در سامانه انتخاب کتاب برتر حوزه کشاورزی و منابع طبیعی خبر داد و افزود: از 79عنوان کتاب دریافت شده بر اساس شاخص های ارزیابی 9 عنوان در بخش‌های ششگانه برای ارزیابی نهایی و انتخاب کتاب برتر در جلسه کمیته انتخاب کتاب برتر با حضور داوران مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در نهایت 2عنوان کتاب برتر و 2عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شد.

وی افزود: انتخاب مجله علمی برتر نیز در این دوره، مانند 2دوره قبلی 3مجله برتر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس شاخص‌های ارزیابی مجلات علمی، به ستاد هفته کتاب اعلام و از بین آنها مجله علمی برتر انتخاب گردید

بر اساس این گزارش برترین های سومین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی شامل: کتاب برتر و شایسته تقدیر تحت عنوان "  Fungi in Fuel Biotechnology" نویسندگان: دکتر غلامرضا صالحی جوزانی، دکتر میثم طباطبایی و دکتر مرتضی آغباشلو / کتاب "سلامت و پایداری آبخیز"، نویسندگان: دکتر سیدحمیدرضا صادقی، دکتر امیر سعدالدین، دکتر امید اسدی، دکتر زینب حزباوی، دکتر آرش زارع کاریزی و دکتر محمدهادی معیری/ کتاب"راهنمای پایه ای درختان میوه هسته دار" نویسندگان: دکتر ابراهیم گنجی مقدم، دکتر محبوبه زمانی پور/ کتاب " PHOTOVOLTAIC SOLAR ENERGY CONVERSION "، نویسنده: دکتر شیوا گرجیان/ دستنامه برتر تحت عنوان "مدیریت تغذیه در تولید ارقام تجاری کاهو" نویسندگان: دکتر عبدالحمید محبی و دکتر سیدحسن موسوی/ مجله ترویجی برتر تحت عنوان " مدیریت ضایعات و پسامدهای کشاورزی" سردبیر: دکتر ابوالفضل گلشن نفتی/ مجله علمی برتر تحت عنوان Journal of Grop protection سردبیر: دکتر سعید محرمی پور، معرفی و با اعطای لوح تقدیر از نویسندگان این آثار قدردانی شد.

روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  6.0.3.0
  V6.0.3.0