چهارشنبه, 17 آذر 1400
 
 • ساعت : ۱۰:۴۷:۳۰
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ 
 • تعداد بازدید : 406
 • کد خبر : ۱۵۳۵۵۰
با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان :تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی
سمپوزیوم بین المللی مجازی ایران و فیلیپین در حوزه نانوفناوری كشاورزی برگزار شد

با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی :

سمپوزیوم بین المللی مجازی ایران و فیلیپین در حوزه نانوفناوری کشاورزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی دو روز برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی مجازی ایران و فیلیپین در حوزه  فناوری نانو در کشاورزی، ضمن معرفی پروژه‌های تحقیقاتی دو کشور، زمینه ها و ظرفیت های همکاری های پژوهشی فی مابین بررسی شد. 

در این سمپوزیوم که از صبح پنجشنبه 27 آبان ماه سال جاری  با پیام وزیر علوم و فناوری فیلیپین و معاون وزیر جهاد کشاورزی(رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی ) جمهوری اسلامی برگزار شد، 29 تن از محققان حوزه فناوری نانو در کشاورزی از مراکز پژوهشی و دانشگاه های ایران و فیلیپین تازه ترین دستاوردها و یافته های علمی در این حوزه را ارائه کردند.

همکاری محققان ایران و فیلیپین در زمینه کاربرد فناوری نانو در کشاورزی از توافقات سفر دو سال پیش وزیر علوم و فناوری فیلیپین به ایران بود.

وزیر علوم و فناوری فیلیپین و هیات همراه در سال 2019 به منظور توسعه همکاری های فیمابین در حوزه های مختلف فناوری به ایران آمدند که ضمن مذاکره با معاون علمی و فناوری رییس جمهور از برخی مراکز تحقیقاتی از جمله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بازدید  نمودند و  در جریان این مذاکرات مقرر شد که همکاری های علمی فیلیپین با پژوهشگاه از بخش تحقیقات فناوری نانو آغاز شود. در این راستا، نشست مشترکی هم در زمینه همکاری های فیمابین در حوزه نانوفناوری کشاورزی برگزار شد که طی آن نسبت به برگزاری کارگاه ها و اجرای پروژه‌های مشترک و تبادل دانشجو توافق شد.

 در ابتدا قرار بود نخستین کارگاه علمی مشترک با همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و شورای تحقیق و توسعه کشاورزی، آبزیان و منابع طبیعی فیلیپین PCAARRD  در سال 2020 برگزار شود که برگزاری آن به دلیل پاندمی کرونا به تعویق افتاد و در نهایت طی نشست های متعددی که در ماه های اخیر برگزار شد تصمیم گرفته شد که اولین گردهمایی مشترک محققان دو کشور در قالب سمپوزیوم مجازی برگزار  شود.

 سمپوزیوم مجازی بین المللی ایران و فیلیپین در نانوفناوری کشاورزی در روزهای 27 و 28 آبان ماه با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و همچنین وزارت علوم و فناوری فیلیپین با همکاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و  PCAARR برگزار شد که گام بلندی در توسعه همکاری های علمی مشترک بین ایران و فیلیپین در زمینه فناوری نانو در کشاورزی و ترسیم افق‌هایی جدید برای همکاریهای علمی، تحقیقاتی و ترویجی در حوزه هایی نظیر مطالعه و تبادل اطلاعات علمی و فناوری، تعامل مؤثر بین بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در این حوزه و بسترسازی برای معرفی بنگاه‌های کوچک، متوسط ​​(SMEs) و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه در ایران و فیلیپین است.

 دکتر دلاپنا، وزیر علوم و فناوری (DOST) فیلیپین، دکتر خیام نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر گِوارا، معاون وزیر علوم و فناوری فیلیپین، دکتر سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و دکتر گلکاری، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و دکتر ابورا، مدیر اجرایی شورای تحقیق و توسعه کشاورزی، آبزیان و منابع طبیعی  (PCAARRD) سخنرانان افتتاحیه این سمپوزیوم بودند.

دکتر خیام نکویی در سخنرانی خود با اشاره به تاثیرات نگران کننده تغییرات اقلیمی و معضل کم آبی بر میزان تولیدات بخش کشاورزی و تهدید جدی امنیت غذایی بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیتهای نانوفناوری و دیگر فناوری های نوین در بخش کشاورزی تاکید و حمایت خود را از گسترش همکاری های علمی پژوهشی دو کشور اعلام کرد.

 توجه به معضلات و مسائل واقعی بخش کشاورزی و نیازهای بازار و سوق دادن ظرفیت ها و توانمندی های موجود به تحقیقات کاربردی و قابل تجاری سازی از جمله رویکردهایی بود که در سخنرانی دکتر خیام نکویی بر آنها تاکید شده است.

پرفسور سومرو، رییس بنیاد علم کشورهای اکو هم طی سخنانی در افتتاحیه این سمپوزیوم بر ضرورت گسترش همکاری های بین المللی در زمینه فناوری نانو در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو تاکید و حمایت معنوی اکو از توسعه این قبیل همکاری ها را اعلام کرد.

 سخنرانان مراسم اختتامیه سمپوزیوم، دکتر مریم هاشمی، معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و دکتر کالورا، معاون تحقیق و توسعه شورای تحقیق و توسعه کشاورزی، آبزیان و منابع طبیعی فیلیپین در سخنرانی های خود  ضمن اعلام وجود زمینه های مناسب همکاری دو کشور در حوزه هایی نظیر ساخت نانوسنسورها، نانو آفت کش ها و نانوکودها، تهیه نانومواد از ضایعات کشاورزی و استفاده از فناوری نانو در تصفیه آب و بسته بندی محصولات غذایی بر توسعه همکاریهای مشترک تحقیقاتی تاکید کردند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  6.0.3.0
  V6.0.3.0