چهارشنبه, 17 آذر 1400
 
 • ساعت : ۱۴:۳۰:۴۸
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ 
 • تعداد بازدید : 191
 • کد خبر : ۱۵۳۹۱۷
با حضور معاون آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و مدیران و مسئولین استان فارس
آموزش حضوری نخستین هنرستان كشاورزی دخترانه كشور در مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان فارس  بازگشایی شد

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس ، با حضور معاون آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، رییس آموزش و پرورش ناحیه ۴ شیراز، مسئول کاردانش اداره کل آموزش و پرورش، جانشین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ،  مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان جهاد کشاورزی ، رییس، معاونین پشتیبانی و برنامه ریزی آموزشی و پژوهشی، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه و مسئولین و مدیران استانی  و هنرجویان هنرستان دخترانه فدک  ، آموزش حضوری نخستین هنرستان کشاورزی شبانه روزی کشور بازگشایی شد.

معاون آموزشی مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت : میانگین سن بهره برداران بخش کشاورزی در ایران  53  سال است و هم اینک نمودار سن بهره برداران رو به افزایش است، از این رو، باید جوانان را برای ورود به حرفه کشاورزی آماده کنیم.

دکتر ارکیده حیدرنژاد افزود: موفقیت ها و سیاست های توسعه پایدار کشاورزی در گرو جذب، حفظ کشاورزان، جوانان روستایی و عشایری برای مأموریت در این بخش است. وی اضافه کرد: با توجه به آمار ارائه شده در ۱۴ سال گذشته سهم اشتغال مستقیم در بخش کشاورزی از سهم اشتغال کل کشور روند نزولی داشته است و جمعیت حدود ۴.۳ میلیون نفری بهره برداران بخش کشاورزی رو به افزایش سن دارد و لذا برای پیشگیری از مشکلات در سال های آتی، در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی و مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی مطالعات و بررسی های متعددی صورت گرفت و طرحی با عنوان طرح تربیت کشاورزان آینده ایران تدوین شد.

خانم دکتر حیدرنژاد یادآور شد: مهیاسازی، جوان گرایی و توانمندسازی جوانان به منظور ورود به بخش کشاورزی در اولویت این طرح قرار گرفته است و مخاطبان این طرح روستازادگان، جوانان و نوجوانان با انگیزه و علاقمند به حرفه کشاورزی، دانش موزان و دانش آموختگان مقطع متوسطه کشاورزی، دانشجویان و دانش آموختگان آموزش های عالی نظری و مهارتی کشاورزی هستند که ضامن آینده کشاورزی کشور خواهند بود ، جذب این افراد به مشاغل کشاورزی اعم از مشاغل سنتی، نوین و نوپا نیازمند سرمایه گذاری اشتغال زایی متناسب با آمایش سرزمین در بخش کشاورزی، ایجاد جذابیت در مشاغل کشاورزی، توسعه کشاورزی مدرن، علمی، اقتصادی و بهره ور است.

 معاون آموزشی مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  حدود ۱۵۰ هنرستان کشاورزی در کشور مشغول به فعالیت هستند که برای تحقق سیاست گذاریهای طرح تربیت کشاورزان آینده ایران راه اندازی شده اند؛ تعداد این هنرستان ها طی دو سال گذشته افزایش یافته است. وی افزود: از این تعداد، ۴۰ هنرستان متعلق به وزارت جهاد کشاورزی است؛ هشت هنرستان در سال ۱۳۹۸ تأسیس شد و در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، تعداد آنها به ترتیب به ۲۴ و در نهایت به ۴۰ هنرستان رسید ، هنرستان خترانه فدک در استان فارس دوشنبه اول آذرماه به عنوان نخستین هنرستان دخترانه وابسته به وزارت کشاورزی و چهارمین هنرستان کشاورزی در کل کشور آموزش های خود را رسما به صورت حضوری آغاز کرد.

معاون آموزشی مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: هنرستان شبانه روزی دخترانه فدک شیراز سال ۱۳۹۹ تأسیس و موفق به جذب ۲۸ دانش آموز و هنرجوی دختر در رشته فنی حرفه ای صنایع غذایی شد، که این تعداد در سال تحصیلی جاری به ۱۱۴ دانش آموز در سه رشته افزایش یافته است.

این مقام مسئول اضافه کرد: امسال ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا تعداد هنرستان های دخترانه را توسعه دهیم و دختران نیز استقبال بسیار خوبی از راه اندازی این هنرستان ها داشته اند؛ همچنانکه امسال در گیلان و شهرستان بابلسر در استان مازندران هم هنرستان های دخترانه راه اندازی کردیم ، در سالهای آتی مهمترین هدف ما افزایش کیفی هنرستان ، بروزرسانی رشته های کاردانش و متناسب کردن این رشته ها با بازار کار جدید است.  وی عنوان کرد: این هنرستان ها، هسته اولیه طرح تربیت کشاورزان آینده ایران  هستند و هدف ما این است که دانش و مهارت لازم جهت ورود به مشاغل زنجیره ارزش کشاورزی به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود و آنها را برای ورود به فعالیت در بخش کشاورزی آماده و مهیا کنیم. وی تصریح نمود : امیدواریم با اجرای کامل طرح  تربیت کشاورزان آینده ایران در سال آینده بتوانیم نیروی کار دانش بنیان و کارآمد را وارد عرصه کشاورزی کنیم و همچنان این بخش کشاورزی را پویا و فعال نگه داریم.

در ادامه رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس ضمن خوشامدگویی به حضار نیز اظهار کرد: امیدوارم این هنرستان بتواند گام مثبتی در مسیر تربیت نیروهای توانمند بخش کشاورزی کشور بردارد. دکتر محسن بذرافشان ادامه داد: امنیت غذایی تأمین به موقع غذا به صورت صحیح و سالم و در دسترس برای جامعه است که یکی از پایه های اساسی بحث امنیت کشوری به شمار می رود.<

همچنین رئیس آموزش و پرورش ناحیه ۴ شهر شیراز نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه در ناحیه ۴ بیش از ۳۰ هنرستان فعالیت می کند، گفت: بیشتر این هنرستان ها دولتی است و در کنار آن دو هنرستان وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و ارشاد اسلامی داریم. وی هدف از امضای تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی در ایجاد هنرستان های کشاورزی را تربیت افرادی مفید و کارآمد در حوزه کشاورزی دانست و افزود: بحث تحقیقات در این هنرستان مطرح است و تحقیق یعنی عملیاتی شدن ایده ها و طرح ها و قطعا آموزش ها در این مدارس کاربردی است.

تقدیر از برترین هنرجویان سال تحصیلی ۱۳۹۹ ( نفرات اول تا سوم رشته صنایع غذایی )، تقدیر از رییس و کارشناس اداره آموزش و پرورش ناحیه ۴، تقدیر از رؤسای ادارات پشتیبانی، مالی و روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، برش کیک هنرستان فدک، قرائت سوگندنامه توسط هنرجویان،نواخته شدن زنگ هنرستان توسط معاون آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی خانم دکتر حیدر نژاد و آقای شاعلی رییس اداره آموزش و پرورش ناحیه ۴، بریدن روبان بازگشایی توسط مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس و تنی چند از دیگر مسئولین، بازدید از کلاس های درسی با گرایش های مختلف با حضور مسئولین بود.

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  6.0.3.0
  V6.0.3.0